Okul Uygulamaları 

Reklamverenler Derneği tarafından çocuklara sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazandırılması ve bu alışkanlıkların toplum genelinde yaygınlaştırılması amacıyla yenilenerek imzaya açılan “Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı – Türkiye Taahhüdü”ne MEDER üyelerinden de destek geldi.

Ulusal Gıda ve İçecek İttifakı- Türkiye Taahhüdü kapsamında çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayacak ve obezite ile mücadele edebilecek şekilde azaltılmış ve/veya porsiyon kontrolü sağlayan seçenekler sunulması konusunda MEDER üyelerinin de dahil olduğu pek çok firma çalışıyor. 
 
MEDER üyeleri okullarda ürünlerinin satışını yapmıyor ve ürünlere yönelik reklam dahil her türlü pazarlama iletişimi kapsamında söz konusu taahhütte sadık kalıyor.
 
Şirketler, tüketicilerin dengeli beslenmesine katkıda bulunacak şekilde aşağıdaki bir veya birden fazla seçenek üzerinde çalışmalarını sürdürecek:

Mevcut ürünlerin formülasyonunu geliştirmek.
Çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayacak ve obezite ile mücadele edecek şekilde azaltılmış ve/veya porsiyon kontrolü sağlayan seçenekler sunmak.
Okul yönetimi tarafından eğitim amaçlarıyla özellikle talep edilenler veya kabul edilenler dışında, ilköğretim okullarında (12 yaşa kadar) ürünlerle ilgili iletişim yapılmayacak.