MEŞRUBATÇILAR DERNEĞİ KOVID-19 BİLGİLENDİRME METNİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “pandemi” olduğu ilan edilen Koronavirüs (KOVID-19) ile mücadeleye destek olunması ve vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları güvenilir ürünlere kesintisiz şekilde ulaşmaları için meşrubat sektörü, üzerine düşen görevleri yerine getirmeye hazırdır.

Meşrubat Sektörü olarak salgının yayılmasını önlemek amacıyla üretim, dağıtım ve satış zincirleri boyunca Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı tüm tedbirler ivedilikle uygulanmış; çalışanların, tüketicilerin, müşterilerin ve toplumun sağlık ve güvenliğinin korunmasına destek olmak amacıyla atılacak adımlar titizlikle belirlenmiş ve hayata geçirilmiştir. Çalışan sağlığı ve güvenliği ön planda tutulurken, ürün güvenliğini korumak adına da sektörde bir dizi önlem alınmıştır.

İnsan sağlığı önceliğimizdir. Üretimde ve dağıtım ekiplerimizde görev alan çalışanlarımıza Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu “14 Kural” kapsamında eğitimler verilmiş, hijyen ekipmanları sağlanmış, tüm üretim ve dağıtım faaliyetlerimizde bu kurallara eksiksiz şekilde uyulması temin edilmiştir. İş tanımları evden/uzaktan çalışmaya uygun olan çalışanlarımız için evden/ uzaktan çalışma olanağı sağlanmıştır.

Tüketicilerin güvenilir ürünlere kesintisiz şekilde ulaşmaları adına, üyelerimizin üretim tesisleri ve dağıtım ekipleri faaliyetlerini hijyen kurallarına tam uyumla herhangi bir aksama olmadan  sürdürmektedirler. 

Üyelerimiz; başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte yürüttükleri yardım projeleri kapsamında temel ihtiyaç ürünleri ve hijyen malzemesi yardımı yapmaktadırlar.

Topluma karşı duyduğu sorumluluk bilinciyle meşrubat sektörü olarak; ülkemizin bu sorunu en hızlı ve en az kayıp ile atlatabilmesini teminen ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen tüm çalışmalara mutlak destek vermeye devam edeceğimizi belirtiriz.

Bu zor ve geçici süreci en kısa zamanda sağlıkla atlatmamız dileğiyle,

Meşrubatçılar Derneği – MEDER

Faydalı kaynaklar:

T.C. Sağlık Bakanlığı
https://www.saglik.gov.tr

COVID-19 - Yeni Koronavirüs Hastalığı
https://covid19.saglik.gov.tr/

COVID-19 Halka Yönelik Sıkça Sorulan Sorular
https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/sss/halka-yonelik.html