Kafein Birçok Hastalığı Önlüyor

Kafeinin bağışıklık sistemini güçlendirerek, diyabetten unutkanlığa kadar pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olduğu belirtildi.

Acıbadem Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Uzman Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş, önerilen tüketim miktarı geçilmediğinde kafeinin fayda sağladığını söylüyor.

Kafein tüketiminin Alzheimer ve parkinson hastalığının gelişme riskini azalttığının bilindiğini söyleyen Prof. Dr. Murat Baş, kafeinin şeker metabolizmasını düzelttiği, Tip 2 diyabet riskini azalttığı ve aşırı şişmanlarda kilo kaybına yol açtığının saptandığını da sözlerine ekledi. Her besin maddesinde olduğu gibi kafein tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerektiği, önerilen miktarlarda tüketildiğinde sağlığa olumlu pek çok etkisinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın da bunu kanıtladığını söyleyerek, “Araştırma, kafein içeren ürünlerin diyabet ve unutkanlıktan, dolaşım sistemini etkileyen hastalığa kadar pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

ARAŞTIRMA NE DİYOR?

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, kafeinin dolaşım sistemini etkileyen hastalıklar ve yaşlanma ile ilişkili enfeksiyon sürecini yendiği tespit edildi. Yapılan araştırmada elde edilen bulgular, kafein içeren ürünlerin diyabet ve unutkanlıktan, dolaşım sistemini etkileyen hastalığa kadar pek çok hastalığı önlemeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim insanları 100'den fazla kişi üzerinde yıllarca süren bir araştırma yaptı. Nature Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırma, kafeinin kalp damar hastalıkları ve yaşlanmayla ilgili iltihaplanma sürecine doğrudan olumlu etki ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, araştırmaya katılan bireylerdeki yaygınsal sürecin, tüketmeyen kişilere oranla daha az olduğunu gözlemledi. Yapılan araştırmada, kahve ve çay gibi kafein içeren içecekleri tüketen gruptaki bireylerin, kafeini hiç tüketmeyen bireylere oranla daha az iltihaplanmaya maruz kaldığı açıklandı.

HANGİ İÇECEK NE KADAR KAFEİN İÇERİYOR?

Yetişkinler için ılımlı kafein tüketimi günde 300 ila 400 mg olarak değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeye ve içecek ürünlerindeki kafein miktarlarına baktığımızda en fazla kafeinin büyük boy latte ve filtre kahvede, en az kafeinin ise enerji içecekleri, kolalı içeceklerde olduğu görülüyor.